EMI Inside

Flash news 17.1.

Krásný den, milí kolegové.

Ráda bych vám sem k začátku nového roku sepsala pár praktických věcí.
Předem přeji všem ještě jednou krásný a úspěšný vstup do roku nového a přeji vám, ať splní vaše očekávání.

Posílám plán dovolených na rok 2024. V tabulce jsou všichni zaměstnanci E.Mi a každý má do tabulky přístup, proto vás poprosím vyplnit si dovolenou na celý následující rok do 31.1.2024 přímo do tabulky, do které se vše propíše.
Ti, co mají z roku 2023 více než 5 dní dovolené, si tento přebytek vyčerpají do 31.3.2024. Tzn. pokud máte 28 dní dovolené, minimálně 3 dny si vyčerpáte do 31.3.2024 a zbylých 5 dní si vyberete do 30.6.2024.

Pokud máte pocit, že vám počet dní dovolené nesedí, spojte se, prosím, se mnou a vyřešíme to.
Zadejte si, prosím, svůj plán i když by byl počet dovolené špatný. Počet dní případně doladíme a opravíme.

Dále posílám tabulku, ve které je opět seznam všech zaměstnanců a poslouží jako podklad k Daňovému přiznání na rok 2023. Poprosím opět každého, aby vyplnil všechny potřebné informace nejpozději do konce ledna, tzn. do 31.1.2024.
V první kolonce zvolíte, jestli si budete daňové přiznání dělat sám nebo chcete, aby vám ho udělala firma. V další mi napíšete, jaké dokumenty budete uplatňovat pro daňové přiznání, respektive pro slevu na dani.
Co konkrétně si můžete odečíst z daní?
  • Hypotéku. Pokud máte na své jméno hypotéku, můžete si úroky zaplacené za rok 2022 odečíst z daní. Aby bylo možné odečíst úroky z hypotéky z daní, budu potřebovat Potvrzení o výši zaplacených úroků (možno dostat v bance, kde hypotéku máte) a výpis z katastru nemovitostí.
  • Penzijní spoření, Stavební spoření, Životní pojištění - v tomto případě je potřeba Potvrzení a celkové částce, kterou jste zaplatili za rok. Opět potvrzení dostanete v instituci, kde máte danou službu sjednanou. (ani smlouva ani nic jiného)
  • Dárcovství krve
V poslední kolonce napište, prosím, ANO X NE. Pokud si uplatňuje slevu na děti váš partner, budete potřebovat od firmy potvrzení, že si slevu neuplatňujete vy. Takže pokud si ji uplatňujete vy, napíšete že NE a pokud partner, napíšete že ANO, že takové potvrzení potřebujete.

Daňové přiznání 2023

Dále jsem vám sem vložila pár základních informací týkající se novely Zákoníku práce účinných ať už od 1.10.2023 nebo až od 1.1.2024. Snažila jsem se vybrat ty, které by se mohly týkat našeho provozu. Pokud by vás zajímalo něco konkrétního, spojte se, prosím, přímo se mnou.
Změny se týkají hlavně zaměstnanců pracující na DPP a zaměstnanců jako rodičů a pečujících osob.
Aktuální změny v zákoníku práce pro zaměstnance pracující na DPP:
  1. Zaměstnanci na DPP budou dostávat příplatky na odpracované svátky, víkendy. Dále také v noci a ve ztíženém prostředí, ale to se našeho provozu netýká.
  2. Dohodář, který u zaměstnavatele v posledních 12 měsících pracoval v rámci dohod po dobu alespoň 180 dní, si může podat žádost o zaměstnání v pracovním poměru, na kterou mu zaměstnavatel musí do 1 měsíce dát odůvodněnou písemnou odpověď (nejde tak o nárokovou žádost).
  3. Dohodář, který pečuje o osobu závislou na jeho pomoci či o dítě do 9 let věku, anebo těhotná zaměstnankyně, si může podat žádost o výkon práce na dálku (homeworking), čemuž odpovídá povinnost zaměstnavatele její případné zamítnutí písemně odůvodnit (nejde tak o nárokovou žádost).
  4. Dohodář může chtít za určitých podmínek po zaměstnavateli, aby mu písemně odůvodnil výpověď z dohody.
  • Dohodáři mají nově od 1. 1. 2024 za stejných podmínek jako zaměstnanci v pracovním poměru právo na dovolenou. (za odpracované hodiny, stejně jako HPP).
Vznik dovolené za daný kalendářní rok je vždy podmíněn splněním 2 podmínek:
  • zaměstnancův pracovněprávní vztah založený dohodou v daném kalendářním roce nepřetržitě trval k témuž zaměstnavateli po dobu alespoň 4 týdnů, tj. 28 kalendářních dní,
  • zaměstnanec v tomto pracovněprávním vztahu v daném kalendářním roce odpracoval pro účely dovolené alespoň 4násobek TPD, tj. 80 hodin (vč. náhradních dob).

Aktuální změny v zákoníku práce pro rodiče a pečující osoby:
  1. Výkon práce na dálku, který je rodiči a pečujícími zaměstnanci běžně užíván k lepšímu skloubení pracovního a rodinného života, je nově blíže upraven, přičemž zákon nově počítá i s jednoduchou možností zaměstnavatele hradit náklady paušálem (dosud zaměstnanci nedostali zpravidla nic).
  2. Zaměstnanec, který pečuje o osobu závislou na jeho pomoci či dítě do 9 let věku, anebo těhotná zaměstnankyně si mohou podat písemnou žádost o výkon práce na dálku (homeworking), čemuž odpovídá povinnost zaměstnavatele její případné zamítnutí písemně odůvodnit (nejde tak o nárokovou žádost).
  3. Posiluje se právní jistota u rodičovské dovolené, což je ve společném zájmu zaměstnance a zaměstnavatele. Nově tak je zapotřebí žádat o rodičovskou dovolenou písemně a s uvedením předpokládané doby jejího trvání, a to alespoň 30 dnů předem, nebrání-li v tom zaměstnanci vážné důvody. Zákon nově zdůrazňuje, že žádost lze podávat i opakovaně, čímž se zdůrazňuje možnost flexibilního čerpání rodičovské dovolené.
  4. Zaměstnanec, jehož žádosti o kratší pracovní dobu bylo vyhověno, si může podat písemnou žádost o obnovení (a to i částečné) původního rozsahu týdenní pracovní doby, čemuž odpovídá povinnost zaměstnavatele její případné zamítnutí písemně odůvodnit (nejde tak o nárokovou žádost).
  5. Posilují se práva zaměstnanců pracujících na základě dohod, což je častá forma přivýdělku např. zaměstnanců na rodičovské dovolené, kteří tak nově mají právo na zvláštní příplatky, má jim být s určitým předstihem rozvržena pracovní doba, mohou žádat o zaměstnání v pracovním poměru, odůvodnění výpovědi a od 1. 1. 2024 mají též právo na dovolenou.

Snad pro vás byly informace přínosné.

Mějte krásný pracovní týden.